• Kürşat Kültür

ARWU | En İyi Dergiler | Ödüller | Konferanslar

ARWU'da derece elde etmek isteyen üniversitelerin en iyi dergi, ödül ve konferans listelerinde yer almaları gerekmektedir.


Arkasındaki Hikaye:;


Shanghai Ranking Danışmanlığı, 2009 yılında dünya üniversitelerinin sıralamalarını akademik konularla yayınlamaya başlamıştır. Sıralanan konuların ilk grubu Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar Bilimi ve Ekonomi / İşletme alanlarındadır. Daha sonra 2016 yılında konu sıralamasının yedi mühendislik konusunu kapsayacak şekilde genişletilmesi 7 yıl sürmüştür. Shanghai Ranking’in ARWU ve konu sıralaması metodolojisindeki benzersiz bir özellik, üniversitelerin Fizik, Kimya, Fizyoloji / Tıp, Ekonomi ve Fields Madalyasına bağlı Matematik Madalyaları ödülünü alan üniversite personelinin sayılması gibi ödül göstergelerinin kullanılmasıdır. Nobel Ödülü’nün ya da en azından dünya çapında tanınan ödüllerin belirlenmesi bağlamda, Shanghai Ranking bu ödülleri ve muhtemelen akademik performansın diğer önemli ölçümlerini birlikte belirlemek için dünyanın en iyi üniversitelerinden akademik liderlerle işbirliğinde bulunmuştur.


Katılımcılar:


Nisan 2019’a kadar, dünyanın en iyi 100 üniversitesinden farklı konu alanlarından ve birçoğu bulundukları fakülte veya bölümlerin başkan , başkan yardımcısı olan ya da alanlarında etkili 6000’den fazla profesörü araştıran ARWU, sıradan bir anketten farklı olarak , tüm katılımcıların isimlerini ve bağlı bulundukları kurumlarını yayınlamaktadır. Ancak anket sorularına verilen yanıtlar yayınlanmamaktadır. Bu yöntem çeşitli eleştirilerin önünü açsa da sıralama sonuçları bakımından, yanıtlar, farklı konu alanlarını kapsayan saygın ve etkili liderlerden alınmıştır ve yanıtları olmasa da ankete katılan akademisyenler şeffaf bir şekilde kamuoyuna sunulmaktadır. Anket, her katılımcının iş e-postasına katılımcının kişisel bilgileriyle özelleştirilmiş bir bağlantıyla gönderilmektedir.


Sorular;


Anket iki soru grubundan oluşmaktadır ve hiçbir soru zorunlu olarak cevaplandırılması gereken nitelikte değildir, tamamen isteğe bağlıdır.


ARWU Düzenlediği Anketlere Katılan Akademisyenleri Açıklamaktadır...

İlk soruda katılımcılardan birinci sınıf dergilerin en üst düzey dergilerini listelemelerini isterken, ikinci soru katılımcılardan birincil konulardaki en etkili ve güvenilir uluslararası ödülleri belirlemelerini istemektedir. Ayrıca, sadece Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği araştırmacılardan da bu konuda üst düzey konferansları adlandırmaları istenmiştir.


Anketlerde " En İyi Dergi, Ödül ve Konferans Seçim Kriterleri:


En İyi Dergilerin Seçilmesi"


Dergiler bir konuda birden fazla oya sahip olduklarında değerlendirilmek üzere, % 50 ve üzeri oy alan ya da 2018 yılında seçilmiş olması kaydıyla % 40 ve üzeri oy alan dergiler en iyi dergiler olarak seçilmiştir.


En İyi Dergilerin Seçilmesi" (Sadece Makine Mühendisliğinde)


* Dikkatle değerlendirildikten sonra, Makine Mühendisliğinde üç veya daha fazla oyu olan dergilerin tümü 2019’da “En İyi Dergiler” olarak kabul edilmiştir.


Güncelleme: Anketler stabil değildir ve güncellenmeye devam edilmektedir. Dünyanın en iyi 100 üniversitesinden belirlenen profesörler ARWU’nun resmi web sitesine kaydolarak görüşlerini çevrimiçi olarak gönderebilmektedirler.


En İyi Ödüllerin Seçilmesi


Ödüller bir konuda birden fazla oya sahip olduklarında değerlendirilmek üzere oyları hesaplanarak % 50 ve üzeri oy alan ya da 2018 yılında seçilmiş olması kaydıyla % 30 ve üzeri oy alan dergiler en iyi ödüller olarak seçilmiştir.


"En İyi Konferansların Seçilmesi"


Birden fazla oy alan konferanslar değerlendirmeye alınmış ve "En İyi Konferanslar" Olarak yayınlanmıştır.


Nisan 2019’a kadar ankete 56’sı farklı konularda, 80 üniversiteden ve 15 ülkeden 454 profesör katılmıştır.

“En İyi Dergi” kategorisinde

  • 45 konuda 134 dergi belirlenmiş,

“En İyi Ödül” kategorisinde

  • 23 konuda 26 ödül belirlenmiştir.

Ayrıca, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği için

  • 17 “En İyi Konferans” kategorisi oluşturulmuştur.


ARWU ANKET
.pdf
Download PDF • 839KB

ARWU EN İYİ DERGİLER (Yayınlar İçin)


ARWU | EN İYİ ÖDÜL LİSTESİARWU, NOBEL ÖDÜLLERİ VE FIELDS (ALAN) MADALYALARINDA MEZUN ÖĞRENCİYE % 10, ÜNİVERSİTE PERSONELİNE % 20 PUAN VERMEKTEDİR


ARWU | EN İYİ KONFERANSLAR7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör